ASANSÖR SİSTEMLERİ
Yüksek binalara çıkmayı kolaylaştıran, kabinleri sayesinde yük ve insan taşıyan işlevine göre boyutları değişen, raylar üzerinde istenilen duraklara taşıma yapan elektrikli aletlere asansör adı verilmektedir. İnsanların belirlediği duraklara inip çıkma işlevi gören düzenek sayesinde, insanlar yüksek binalara daha kolay inip çıkabilmektedir. Kaşifi Elisha Graves olarak bilinmektedir. Avrupa kökenlidir ve tüm dünyaya Avrupa’dan yayılmıştır. Kentte yaşamayı kolay hale getiren asansör, günümüzde yüksek binaların daha fazla artması sebebiyle, daha çok ihtiyaç duyulan bir sistem olmuştur. Büyük apartmanlar, plazalar, rezidanslar artık asansörsüz düşünülmemektedir. Keza yük asansörleri de iş hayatının en büyük yardımcılarından bir haline gelmiş bulunmaktadır. Aksi takdirde, birçok sanayi kolunun gelişmesi, asansör icat edilmese gerçekleşemezdi. Asansörü meydana getiren malzemeler, motor, tahrik sistemi, fren sistemi, kumanda sitemi, kapı, kabin, hız kontrol sistemi, zemin, küpeşte, buton, tavan, kaplama,acil yardım sistemi, bilgisayar düzeneği, acil ışık sistemi, alarm düğmesi, haberleşme aracı, yedek kaynaklar olarak bilinmektedir.
Asansör çeşitleri denildiğinde, hidrolik, insan ve yük, hidro elektrik olarak sıralanmaktadır. Bunlar amaçlarına ve kullanım biçimlerine göre belirlenmiştir. Asansörler, askı halatları kullanılarak yükseltilmektedir. Bu şekilde düzenlenmiş asansörlerde zeminin ve güvenlik için fren cihazının bulunması şarttır. Bu cihaza paraşüt adı verilmektedir. Halat sayesinde harekete geçirilen regülatör tarafından, paraşüt devreye sokulur. Asansörü hızla alçalması durumunda, paraşüt komutasını çekerek çalıştıran halat devreye girer. Öncelikle motor, paraşüt tarafından durdurulur. Hızın yeterince azalmaması durumunda da, güvenlik freni devreye girer. Modern asansörler, çok hızlı inip çıkmayı, en üste ve en alta inmeyi önleyen sistemler kullanılarak üretilmektedir. Bu şekilde olduğunda, sistemin çalışmadığı modda dahi,en üst kattan, en yukarıdaki aletlere erişme durumu ortadan kalkmaktadır. Günümüzde kullanılan bazı asansörler de pistonlu-elektriklidir. Paslanmaya ve donmaya karşı, bu çeşit asansörlerde su değil yağ kullanılmaktadır. Silindirin içine yerleştirilen pistonla, içerideki yağ, vanalara ulaştırılır.
Sorunsuz çalışan asansörler için, asansör servisleri tarafından, yılda bir kez bakım yapılmalıdır. Bu konu asansör bakım yönetmeliğinde yer almaktadır. Teknoloji ve bilimin gelişmesi sayesinde, otomatik denetimde yenilikler geliştirilmektedir.