Yazı Konusu: Asansörler ve Kullanım Yerleri

Bir asansör, bina içinde bir kattan diğerine, insanları veya yükü dikey olarak taşımak için kullanılan, açık veya kapalı bir platformdur. Asansörler gökdelen, iş merkezleri, fabrika, hastane veya konut binalarının standart bir parçasıdır. Bu günlerde asansörler, çok katlı yeni binalarda genellikle yasal bir zorunluluktur. Tüm asansörler, 24 saat açık bir acil servis ile iletişim bağlantısına, yangın gibi acil durumlarda otomatik geri çağırma özelliğine ve yangınla mücadele edenler için özel girişe ihtiyaç duymaktadır.

 

Asansörlerin kullanımı

Yolcu Asansörler, insanları bir binanın farklı katları arasında hareket ettirmek, taşımak üzere belli kapasitelerde tasarlanmıştır.

İnsan asansörleri, yaptıkları işler-servisler için aşağıdakiler de dahil olmak üzere uzmanlaşabilirler: Hastane acil durumları (Kod mavisi), 90 derece giriş çıkışlı, karşılıklı giriş çıkışlı, aynı yönden giriş çıkışlı, çift katlı Decker ve diğer kullanımlar.

Hızlı asansörler, insanları zemin katından gökdelenin en üst katlarına kadar birkaç kat atlayarak yüksek hızda hareket ettirmek için tasarlanmıştır.

Tekerlekli sandalye veya platform asansörü ya da engelli asansörü, tekerlekli bir sandalyeyi 18 m veya daha kısa mesafede taşımak için tasarlanmış özel bir asansör tipidir; çoğu zaman 200-455 kg azami kapasitede bir tekerlekli sandalyede sadece bir kişiyi taşıyabilir.

Yük Asansörleri ise genellikle 1000 ila 4500 kg ağır yükleri taşımak içindir. Genellikle yangın direktifine uymazlar, ayrıca insan taşınması da yasaktır.

Uçak gemileri üzerinde bulunan asansörler ise, operasyon veya onarım için uçuş güvertesi ile hangar güvertesi arasında uçak taşırlar. Bu asansörler, diğer asansörlerden çok daha fazla kapasite için tasarlanmıştır.

Küçük bir yük asansörüne ki genellikle iki katlı bir mutfakta veya birkaç katlı dar alanlarda kullanılan ve küçük öğelerin, yemeklerin taşınması için kullanılan asansör tipine ise monşarz denir. Yolcular hiç bir zaman monşarz tipi asansöre binemez, binmesine izin verilmez.

Özel bir asansör tipi de, genellikle endüstriyel tesislerde kullanılan, sürekli hareketli bir zinciri olan konveyör tarzı asansörlerdir..

Tahıl Asansörler ise, büyük dikey silolarda depolamak için tahıl kaldırmak için kullanılır.

Merdiven Asansörleri de, merdivenler aşmak için, merdiven kullanmakta zorlanan yaşlı, gençler için üretilmiş merdiven boyunca hareket eden asansörlerdir.

 

Asansörlerin fiyatlarını öğrenmek için buraya ya da buraya tıklayabilirsiniz.

 

LiftArt Asansör ve Kaliteli Yaşam Sist.