Konu: Bazı şehirlerdeki engelli asansörleri ve engelli ulaşımı

Bu konuyu sizlere anlatırken şehir olarak Seul’ü örnek aldık. Seul’deki toplu taşıma sistemi, çoğunlukla tekerlekli sandalye kullanıcıları için tamamen uygundur. Sistemin engelliler için bazı zorlukları vardır, ancak akülü tekerlekli sandalyeyle ile dolaşmanız, şehri daha iyi tanımınıza yardımcı olacaktır.

AREX Havaalanı Ekspresi
AREX tamamen tekerlekli sandalye erişimine uygundur. Trenler tekerlekli sandalye kullanıcıları için kolay roll-on / roll-off özelliği sunar. İstasyon platformu ve tren arasındaki boşluk azdır. Engelli ve yaşlılar için öncelikli oturma yerlerinin yanı sıra her trenin, her iki ucunda özel tekerlekli sandalye alanları mevcuttur. Trenler istasyonlardaki duraklardaki LCD ekranlarda geliş bilgilerini yazarlar. Aynı zamanda Airport Express’teki tüm istasyonlar tekerlekli sandalye erişimine uygun asansörler ile donatılmıştır.

AREX, Seul İstasyonu ve ICN havaalanındaki terminallerle birlikte toplam 11 istasyona hizmet verir. Incheon havaalanı ile Seul İstasyonu arasındaki mesafe yaklaşık 58 kilometredir. Bu istasyonlar arasındaki yolculuk ise yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Gimpo Havaalanı, Seul İstasyonu’na 11 km uzaklıktadır.

AREX durağı şehir ve turistik bölgelere hizmet veren metro hatlarına farklı bağlantılar da sunar. Seul İstasyonu sadece 1 ve 5 numaralı metro hatlarına bağlantı sağlar. AREX durakları ve metro bağlantıları hakkında daha fazla bilgi için sistem haritasına bakmanız gerekmektedir.

Seul Büyükşehir Metrosu
Seul’deki metro sistemi CNN ve Jalopnik tarafından dünyanın en iyi metrosu olarak değerlendirildi. Dünyanın en kablolu şehrinde, metro araçları hat boyunca mobil 4G, LTE ve Wi-Fi sinyallerine erişebilir. Trenler ve istasyonlar metro haritaları, zamanları ve bağlantı bilgilerini sağlayan gelişmiş görsel ekranlarla donatılmıştır.

Metro tüm istasyonlarda tekerlekli sandalye erişimine uygundur. Asansörler, istasyonların çoğunda mevcuttur ve engelliler için uygundur. Her istasyonda genellikle iki veya daha fazla asansör bulunur. Sokak seviyesinde, asansör konumlarını gösteren bazı işaretler olabilir, ancak asansörlerin her biri, tanınması kolay olan büyük bir cam kutunun (panoramik şaftın) içine yerleştirilmiştir. Sokak seviyesindeki asansörler, belirli bir istasyona işaretli merdiven / yürüyen merdiven girişlerinin yakınında yer almaktadır. İstasyonların içinde ise, yolcuları en yakın asansöre yönlendirir.

Asansör olmayan istasyonlar, merdivenlerden yukarı ve aşağı hareket eden mekanik asansörler yani engelli merdiven asansörleri tarafından tekerlekli sandalye ile erişilebilir hale getirilmiştir. Bu asansörler manuel veya akülü tekerlekli sandalyede oturan bir kişiyi kolaylıkla taşıyabilir.

Havaalanı Ekspresi gibi, metro trenleri de tekerlekli sandalye kullananlara ve bebek arabalarına kolay roll-on / roll-off erişimi sağlıyor. Metro platformu ve tren arasındaki boşluk çok azdır ve tüm tekerlekli sandalyeler veya scooter’lar tarafından kolayca geçilebilir.

Seul’daki sistem 18 hat boyunca 622 istasyon içermektedir.