Yazı Konusu: Engelli Asansöründe Müzik Olabilir mi?

Daha çok Muzak adıyla bilinen asansör müziği ilk kez, asansörü kullanan korkulu yolcuları sakinleştirmek için 1922 yılında kullanıldı. O zamandan beri bu sakin rahatlatıcı müzik kullanımı yaygınlaşmaya başladı ve bugün çoğu asansörlerin (alışveriş merkezlerinde, marketler, alışveriş merkezleri, yolcu gemileri, hava alanları, telefon sistemleri ve daha birçok yerdeki asansörlerde) pek çok alanda kullanılıyor. Muzak ezgileri, çok basit melodiyi tutmak ve göze batmayan ve kolayca hissedilebilir ve etkilemek için amaçlanmıştır. Bazı engelli asansöründe müzik veya klasik insan asansörlerinde müzik türlerinin, kullanıcı ve müşterilerin daha uzun süre alışveriş yapmasını ve objeleri daha kolay gözetlemesini psikolojik olarak kanıtladığı kanıtlanmıştır.

Asansör müziğinin ana tedarikçisi Güney Kaliforniya’dan 1920’lerin başlarından bu yana basit müzik melodileri dağıtan şirket olan Muzak Holding’dir. Onların ana hedefi radyo dalgaları kullanmadan müzik dağıtımıydı. Fabrika iş yerlerinde müziği sağlama konusunda uzmanlaşmış asansör, otel ve restoranların yanı sıra, fon müziğinin çalışanlar arasında verimliliği artırabileceğini iddia ediyorlardı.

Başlangıçta Muzak şarkıları popüler müzik sanatçıları tarafından kaydedildi, ancak 1997’de kendi orijinal şarkılarının tam zamanlı üretimine başladılar. 2010 itibariyle 3 milyondan fazla şarkı ürettiler ve 100’den fazla internet yayıncılığı radyo kanalı sunuyorlar.

Engelli Asansörlerindeki Müzik
Son 30 yılda, Asansör müziği pop kültürünün bir parçası haline geldi ve sıklıkla olumsuz kötü terimlerle kullanıldı. Bazı popüler müzik yıldızları ise bunları kapatmayı amaçlayan Muzak Holdings’i satın almaya bile çalıştı.

Bugün Muzak, 350.000’den fazla müşteriye hizmet veriyor ve her gün 100 milyondan fazla kişi tarafından asansörlerde müzik dinleniyor.

Böylece engelli asansöründe müzik dinlemek isterseniz bu mümkün. Seyehat esnasında engellilerin korkmasını önlemek için uygun bir müzik dinletebiliriz. Siz yeter ki isteyim…

LiftArt Engelli Asansörü