Mevcut evinizi kişiselleştirme veya erişilebilirlik gereksinimlerinizi karşılayan bir cihaz arayışında olursanız, en çok dikkat etmeniz gereken dört konu vardır. Bu 4 konu erişebilirlik için çok öenmlidir.

merdiven şekli ve tipi kırmızı halı

Bir tekerlekli sandalye, walker veya baston kullanıyorsanız, standart genişlikteki kapı çerçevelerine çarptığınızdan ve kötü düşünülmüş eşiklerden geçtiğinizden veya hatta tezgâhlardan düşen çeşitli şeylerden dolayı, onlara çarptığınızdan eminiz. Bu sizin için kolayca erişebilecek kadar büyük bir sorun değildir. Gerçek şu ki çoğu ev engelli hareketlilik göz önünde bulundurularak oluşturulmamaktadır.

Şimdi harika bir haber, hareketlilik sorunlarına sahip kişilerin hayatlarını kolaylaştıracak şekilde önceden özelleştirilmiş ve tasarlanmış birçok ev var. Daha fazla insan, evlerinin onlarla birlikte büyümesi gerektiği gerçeğine dikkat çekiyor. Kendi evinde kalmayı ya da yeni bir ev satın almak istiyorsanız, evinizin erişilebilir ve güvenli hale getirilmesi veya hazır erişilebilir bir mülk bulmanız günümüzde çok kolay!

 

Yaşam Alanlarınızı Genişletin

İnsanlar hareket kabiliyeti sorunlarına sahip olduklarında, kapıların sayısını azalttığınızda ve kendinizi veya mobilyalarınıza zarar vermeden rahatlıkla tekerlekli sandalyenizi manevra etmenizi sağlayan geniş açık alanı olan uygun planlı bir ev idealdir. Yeni bir ev arıyorsanız, yaşamak ve eğlenmek için daha az duvar ve kapı ile açık plan düzenleri arayın. Merdiven asansörleri içinde, basamakların genişletilmesi sizin konforunuz için çok iyi olacaktır.

 

Engelleri Araştırın

Evin merdivenleri sizin için bir engel teşkil ediyor mu, merdivenleri kullanmakta zorlanıyor musunuz? Bir merdiven asansörü veya engelli asansörü sizin için gerekli mi? Bu sorulara mutlaka cevap vermeniz çok önem arz etmekte. Mobilya, duvar ya da kapıya zarar vermekten daha kötü bir şey yoktur, çünkü tekerlekli sandalye ile erişilemeyen bir evde yaşıyorsunuz demektir. Bu nedenle, bir tekerlekli sandalye veya walkerı kullanmayı tehlikeli hale getiren engelleri evinizde inceleyin. Kapılar çok mu dar? Odalar, mobilya ve tekerlekli sandalyenizi güvenle barındıracak kadar büyük değil mi? Merdiven basamakları bir tehlike oluşturuyor veya katlara çıkıp inmenizi önlüyor? Eğer merdivenleriniz sizin için bir engel teşkil ediyorsa, koltuklu merdiven asansörü yaptırmanız gerekecektir.

 

Tezgâhların, Üzerlerine Erişilebilir Olduğundan Emin Olun

Mutfak ve banyolar, herhangi bir evde en çok kullanılan alanlardan bazılarıdır ve tezgah üstleri erişilebilir olmalıdır. Tekerlekli sandalyede iseniz, ancak evinizdeki tezgâh üstü standart yükseklikte ise, bu kaçınmak isteyeceğiniz bir durumdur. Artı, tekerlekli sandalye, asla yemek pişirme keyfini ortadan kaldırmamalıdır. Ayrıca tekerlekli sandalye kullanıyorsanız sadece tezgâhlar değil, her yerin yüksekliği sizin önemlidir. Bu durumda merdiven asansörlerinin yerden yüksekliği ayarlanabilir bir modelini seçmeniz sizin menfaatinize olacaktır.

 

Banyonun Güvenliği Olduğundan Emin Olun

Banyo, ondan kurtulabileceğiniz ve köpük banyosunda veya buharlı duşta dinlenebileceğiniz bir yer olmalıdır. Hareketlilik sorunları olan insanlar için banyoların çok düşünülmesi gerekiyor. Tuvalette 360 ​​derece dönebilir misin? Değilse, başka bir eve bakmak iyi bir fikir olurdu. Bağımsızlığınıza ihtiyacınız var, banyonuzu bağımsız ve güvenli bir şekilde kullanabildiğinizden emin olmalısınız.

Ayrıca aranacak diğer şeyler arasında yüksekliği alçaltılmış tezgâhlar, tutunma barları ve lavabo da bulunur.

Banyonuz eğer üst katta ise ve buraya ulaşmak için merdiven basamaklarını tırmanmakta zorlanıyor iseniz, merdiven asansörü sizin için harika bir çözüm olacaktır. Erişebilirlik için merdiven asansörleri önem taşımaktadır.

 

Evinizin nasıl erişilebilir ve güvenli hale getirebileceğiniz konusunda daha fazla bilgi istiyorsanız, LiftArt Asansör ile iletişime geçin: 0549 608 00 70 veya 0212 608 00 70

Yazı Konusu: Erişebilirlik için Evinizin İçinde Dikkat Etmeniz Gereken 4 Önemli Konu Vardır