Henry VIII Merdiven Asansörü ile Özgürlüğüne Kavuştu

 

Mütevazı merdiven asansörünün kraliyet geçmişine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Gerçekten de öyle! Reformcu Kral Henry VIII’nin, takip eden küçük kafiye esin kaynağı olan altı eşi içinde en çok hatırlanan olmasına rağmen, bilinen en eski merdiven asansörünün mucidi olarak başka bir şöhreti var!

Kral Henry VIII, Evlendiği altı karısından, Birisi öldü, Biri hayatta kaldı, İki tanesi ile boşandı, İki tanesinin başı kesildi.

Peki mütevazı merdiven asansörü nasıl ortaya çıktı? Henry, düelloyu severdi ve sevdiği sporun yeni buluşuna esin kaynağı olduğu söyleniyordu! Şimdiye kadar bir müsabaka gördüyseniz, uzun tahta çubukla dörtnala atından devirilen yaralanmaların fakir yaşlı Kral Henry’ye neden olacağını düşünebilirsiniz. Çok zorlu bir maç sırasında Henry kötü bir düşüş yaşadı ve yaralandı, kendisinin yardıma ihtiyacı olmadan saray merdivenlerinde tırmanmasını imkansızdı. O zaman Henry’nin aklına en parlak fikri geldi!

 

Henry’nin merdivenler boyunca bir şeyler söylediğini hayal edelim:

“Hizmetçi, yukarıya ve aşağıya doğru gidip gelen bir sandalye istiyorum!”

Kralın ağırlığını alabilecek bir merdiven asansörü inşa etmek, Kraliyet personeli için oldukça zordu ve karmaşık bir halatlar ve kasnak sistemi ile karşılaştılar. Kral Henry’nin Merdiven Tahtı gerçekten bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz merdiven asansörleri gibi bir şey değildi! Henry bir gece emekli olmak istediğine karar verdiğinde, onu 20 feet’lik merdivenle aşağıya çekmek için bir ordu görevlisine ihtiyacı vardı!

 

Merdiven asansörleri, Kral Henry’nin zamanından bu yana uzun bir yol kat etti ve herkesin LiftArt’ın sunduğu gereken menzilden oldukça etkileneceğinden eminiz. Bizi görmek ve kraliyet merdiven asansörünü denemeniz için aşağı ininiz yukarı çıkınız.

 

Siz bu sayfadan ayrılmadan önce, sizin için ilginç başka bir tarihi konu dahaı var. Kral Henry sadece merdiven asansörü ile uğraşmadı. Saraylarının etrafında bir dizi tekerlekli sandalyeye sahip olduğu için gerçek bir mobilite trendcisi idi.

 

Bir dahaki sefere merdiven asansöre binerken bir dakika durun ve Henry’yi hatırlayın. Merdivenleri çıkmak için bir elektrikli merdiven asansörü kullanma şansı bulursanız hareket kabiliyetine sahip olduğunuz için duyduğunuz heyecanı anlayabiliriz. İşte biz bunu yapıyoruz. Merdiven asansörü ile size özgürlüğünüzü veriyoruz.