Konu: Kalitesiz Tercih Edildiği İçin Yeni Otoparkta Asansör Çöktü

Kocaeli Belediyesinin tercih ettiği asansör markasının, montaj sonrasında kontrol testleri yapılmadığı ve üreticinin de kalitesiz, yetersiz dayanıklıkta malzeme tercih etmesinden kaynaklanan asansör kazası oldu. Şükür ki can kaybı olmadığı gibi kimse de yaralanmadı. Ama bu kazanın sorumlusu kim ve zararı kim karşılayacak?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Karabaş Mahallesi’nde eski Valilik binası alanında yaptırdığı yeraltı otoparkı geçtiğimiz günlerde açılmıştı. 357 araç kapasiteli otopark, son sistem cihazlarla donatıldı. Araçlar, asansörlerle alınıp boş yerlere yerleştiriliyor. Ancak gerekli test çalışmaları yapılmadan tesis açıldığı için büyük bir talihsizlik de yaşandı. Ücretsiz otoparkta bir aracı taşımakta olan asansör çöktü. Bu beklenmedik kaza nedeniyle otoparktaki bazı araçlar ağır hasar gördü. CHP İzmit İlçe Sekreteri Av.Mehmet Nazım Gençtürk, “Yeni otopark ücretsiz açılınca çok sevindik. Ama hemen arızalar başladı. Sistemi test etmeden açmanın faturası ağır oldu” dedi. Asansör sorunu nedeniyle ortaya çıkan büyük hasarı kimin ödeyeceği ise tartışılıyor.

Asansör satın alırken, marka satın alırsınız..! Güven satın alırsınız, konfor satın alırsınız. Ucuz asansör tercih etmeyin. Hiç kimsenin hayatı ucuz değil. Marka tercih edin

Kazada hasar gören aracını bu halde bulunca hayatının şokunu yaşadı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde açılışını yaptığı yarı otomatik otoparkın araç asansörünün lift sistemi çöktü, araçlar birbirinin üzerine düştü. Araçlarını almak için otoparka gelen vatandaşlar ise büyük şok yaşadı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit ilçe merkezindeki eski valilik alanına 6 bin 600 metre karelik alana 357 araç kapasiteli kapalı otopark inşa etti. 1 yıl ücretsiz otoparka araçlarını bırakan vatandaşlar döndüklerinde büyük bir şokla karşılaştı. Yarı otomatik sistemle çalışan otoparkta lift sisteminin çökmesi sonucu araçlar birbirinin üzerine düşmesi sonucu çok sayıda araçta büyük çapta maddi hasar meydana geldi.

BİNLERCE LİRALIK ZARAR VAR

Konuyla ilgili açıklama CHP İzmit İlçe Sekreteri Avukat Mehmet Nazım Gençtürk, “Lift sistemi çöktü. Araçlar üst üste bindi. Bunun maddi sorumluluğunu kim üstlenecek? Binlerce liralık zarar var” dedi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Yarı otomatik otopark mekanizması bulunan otoparkta vatandaşlar, arabasını belirlenen noktalara bıraktıktan sonra araçlar boş olan yere otomatik olarak çekiliyor. Böylece vatandaşlar yer sıkıntısı yaşamadan zahmetsizce araçlarını park edebilme imkânı buluyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Otoparkta engelli ve elektrikli otomobiller için de özel alanlar bulunuyor.

Kaynak: Yeni otoparkta asansör çöktü