Yazı Konusu: Merdiven Asansörlerini Anlamak

 

Merdivenler son derece basit oldukları kadar aynı zamanda inanılmaz derecede de karmaşıktırlar. Bazı insanlar için, merdiven inip çıkmak çok kolay ama bazı insanlar için hiç de kolay değildir. Çünkü bazı insanlar sakatlanmalara maruz kalmış olabilirler ya da hastalıkları veya yaş dolayısı ile merdiven kullanmaları zor olabilir. Günümüzün modern teknolojisi, bu sorunun çözümünde uzun bir yol kat etmiştir. Bu konuyla ilgili iki ana çözüm vardır; bunlar koltuklu merdiven asansörleri ve tekerlekli sandalye için platformlu engelli merdiven asansörleri şeklindedir.

Bu iki cihaz bazı ortak özellikleri paylaşır. Tabii ki en önemli amaçları kullanım şeklidir. Motorlu bir sistem kullanarak, insanların merdiven basmalarını inip çıkmalarını sağlamak için tasarlanmışlardır. Ayrıca iki cihaz arasında önemli farklılıklar da vardır. En belirgin özellikleri, bir modelde koltuk diğer modelde bir platform bulunmasıdır.

Standart bir koltuklu merdiven asansörünün, merdiven boyunca bir ray üzerinde hareket eden tek bir koltuğu vardır. Kullanıcı bu koltuğa oturur ve kişiyi koltukla birlikte hareket ettirir. Buradaki en büyük değişken merdivenlerin kavisli olup olmadığıdır. Teknik olarak kavisli ve düz bir merdiven aynı tür koltuklu merdiven asansörlerini kullanır; bununla birlikte, pratik açıdan kavisli bir merdiven diğerlerinden benzersiz olacağından, merdiven asansörü rayının özel olarak tasarlanması gerekir. Düz tip merdivenlerde ise genelde ölçüler standarttır.

Bir tekerlekli sandalye engelli asansörü de pek çok açıdan benzerdir. En büyük fark, bir koltuk yerine düz bir platformun olmasıdır. Kullanım şekli, tekerlekli bir sandalyedeki kişinin kendisini platforma konumlandırması ve merdivenlerden inip çıkmasıdır.

Genel olarak, tekerlekli sandalye kullanıcıları için, tekerlekli sandalye asansörü tercih edilen bir cihazdır. Koltuk merdiven asansörü kullanılırken; en iyi ihtimalle, tekerlekli sandalyedeki bir kişinin merdivenlerin üstünde ve altında ikinci bir tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olacaktır. Bu şekilde kullanmak tabii ki de mümkündür, ancak çoğu insan bunun aşırı pahalıya mal olacağını düşünür. Bu nedenle, tekerlekli sandalyedeki insanlar genellikle tekerlekli sandalye asansörü tercih ederler.

Standart koltuklu merdiven asansörleri genellikle, hareket kabiliyeti sınırlı, bacaklarını bir miktar kullanan insanlar tarafından tercih edilir. Özellikle bastonları olan insanlar bu modeli tercih ederler. Seçimin zorlaştığı ana nokta yürüyebilen insanlar içindir. Bununla birlikte, daha düşük maliyetli olduğu için, tekerlekli sandalye asansörüne kıyasla daha az sorunlu olmasını sağlar. Dolayısıyla yürüteç kullanıcıları standart merdiven asansörleri modelini tercih etme eğilimindedirler.

 

LiftArt Engelli Platform Asansörü

LiftArt Koltuklu Merdiven Asansörü