Merdiven Asansörlerini Tanımak

Merdivenler aynı zamanda son derece basit ve inanılmaz derecede karmaşıktır. Tam mobilite olan insanlar için, merdiven inip çıkmaktan başka bir şey daha kolay değildir. Bununla birlikte, aynı zamanda hareketleri üzerinde kullanım kolaylığı sınırlamaları olan insanlar için tamamen terstir. Modern teknoloji, bu sorunun çözümünde uzun bir yol kat etti. İki ana çözüm, merdiven asansörleri ve tekerlekli sandalye merdiven asansörleri şeklindir.

Bu iki cihaz bazı ortak özellikleri paylaşıyor. Tabii ki en büyük ortak özelliği merdivenlerde kullanımıdır. Motorlu bir sistem kullanarak insanlara merdiven basmadan aşmalarını sağlamak için tasarlanmıştır. İki cihaz arasında önemli farklılıklar da vardır. En belirgin farklılıkları ise, merdiven asansöründe bir koltuk olması, diğerinde ise koltuk olmayıp engelinin tekerlekli sandalyesi ile binebileceği bir platform olmasıdır.

Standart bir merdiven asansörünün, merdiven boyunca geçen bir ray üzerine bağlanmış tek bir koltuğu vardır. Biri bağlı koltuğa oturur ve kendisini veya oturan kişiyi hareket ettirir. Buradaki en büyük değişken merdivenlerin kavisli olup olmadığıdır. Teknik olarak kavisli ve düz bir merdiven aynı tür merdiven asansörlerini kullanır. Bununla birlikte, pratiklik açısından kavisli bir merdiven, eşsiz özel yapısı sebebiyle epeyce özel iş gerektirir.

Bir tekerlekli sandalye asansörü ise pek çok açıdan benzerdir. En büyük fark, bir sandalye yerine düz bir platformun olmasıdır. Amaçlanan kullanım metodu, tekerlekli sandalyedeki kişinin kendisini platforma konumlandırması ve merdivenlerden inip çıkabilmesidir. Bu modele engelli merdiven asansörü de denir.

Genel olarak, bir kişi tekerlekli sandalye kullanılıyorsa, tekerlekli sandalye asansörünü yani engelli merdiven asansörü tercih edecektir. En iyi ihtimalle, tekerlekli sandalyedeki kişinin merdivenlerin üstünde ve altında ikinci bir tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olacaktır. Bu şekilde kullanmak kesinlikle mümkündür, ancak çoğu insan bunu aşırı pahalı ve uygunsuz bulacaktır. Bu nedenle, tekerlekli sandalyedeki insanlar genellikle tekerlekli sandalye asansörünü kullanırlar. Merdiven Asansörlerini Tanımak

Standart koltuklu merdiven asansörleri genellikle, hareket kabiliyeti sınırlı, bacaklarını bir miktar kullanan insanlar tarafından tercih edilmektedir. Özellikle baston kullanan insanlar bu modeli tercih ederler. Seçimin zorlaştığı ana nokta ise yürüyen insanlar içindir. Bununla birlikte, koltuklu merdiven asansörünün düşük maliyeti, tekerlekli sandalye asansörüne (engelli asansörüne) kıyasla sadece oturarak kullanılması ve bunun da daha az sorunlu olmasını sağlar. Ayrıca merdiven asansörü, engelli asansörüne göre çok daha fazla kişinin kullanımına açıktır. Dolayısıyla genel yürüteç sahipleri standart merdiven asansörü modelini tercih etme eğilimindedirler.

LiftArt Asansörleri