Merdiven Asansörü ve Artrit Hakkında Her Şey

100’den fazla artrit çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Artrit 50 milyondan fazla yetişkin ve 300.000 çocuğu rahatsız eden Amerika’daki engelliliğin önde gelen nedenidir. Tüm cinsiyet, ırk ve yaştaki insanlara zarar verilebilir, ancak kadınlar ve yaşlanan yetişkinler arasında en yaygın olanıdır.

Belirtiler

Artrit eklemlerinizde, kemiklerde ve bağlarda iltihaplanmaya neden olur, ancak bazı durumlarda kalp, böbrek ve akciğer gibi cilt, kas ve organları da etkileyebilir. Yaygın belirtiler şişkinlik, ağrı, sertlik ve azalmış hareket alanı içerir ve hafif ila şiddetli olabilir. Semptomlar zamanla kötüye gitmeden önce yıllarca aynı kalabilir veya değişebilir.

Şiddetli sıkıntı, kişinin merdiven yürüyüş veya tırmanma gibi günlük aktivitelerini yapma kabiliyetini engelleyebilir. Buna, dokunaklı parmak eklemleri gibi görülebilir hasar dahil olmak üzere kalıcı eklem hasarı dahildir.

Artrit Türleri

100’ün üzerindeki eklem iltihabı türü ile, herhangi bir eklem veya kas ağrısı hakkında doktorunuzla konuşmak en iyisidir. Bununla birlikte, çoğu hastanın etkilediği üç ana tip artrit vardır:

Osteoartrit (OA) diğer herhangi bir duruma göre daha fazla insana yakalanır. “Aşınma ve yıpranma” artriti olarak bilinen, eklemler aşırı şekilde kullanıldığı ve yaşlanma, yaralanma ya da obezite ile ortaya çıktığı zaman ortaya çıkar. Bunların hepsi derzlerde fazladan stres yaratır.

Romatoid Artrit (RA) otoimmün bir hastalıktır, yani bağışıklık sistemi vücudun bir bölümüne ve bu durumda eklemlere saldırmaktadır. Sonuç olarak, bu iltihaplanmaya neden olur ve bu tedavi edilmezse şiddetli eklem hasarına neden olabilir. RA’lı kişilerin yaklaşık% 20’si aynı zamanda ciltlerinde romatoid nodül adı verilen, eklemler, dirsekler ve topuklar gibi basınç alan eklem bölgelerinde oluşan topaklara sahiptir.

Artritin en sık görülen tipi deride ve eklemlerde Psoriatik Artrit olarak bilinen iltihaptır. Psoriyatik artrit parmaklarını ve parmaklarını şişirebilir ve tırnakların renk değişikliğine neden olabilir. Sedef, derinin genellikle dirsekler, dizler, kafa derisi veya denizde bulunan kırmızı ve beyaz yükseltilmiş bölgelerle iltihaplandığı bir deri hastalığıdır. Tipik olarak, sedef hastalığı ilk işarettir, ancak otomatik olarak birisinin psoriyatik artritten etkileneceğini işaret etmez. Aslında, sedef hastalığı olan insanların yalnızca% 10 ila% 30’unda psoriatik artrit görülür.

Önleyici İpuçları

Artrit her zaman kaçınılmaz değildir – genetik, yaş ve hatta sadece bir kadın olmak kişinin kontrolü dışındadır. Bununla birlikte, sağlıklı bir kilo vermeyi de içeren bazı riskleri azaltmak için atılabilecek adımlar vardır. Ekstra vücut ağırlığının on kilosu, attığınız her adımda dizlerinizde 30-60 £ ekstra kuvvetle eşit demektir! Sağlıklı bir diyet yediğinizde, omega-3 bakımından yüksek olan ve inflamasyonu azaltan balıkları eklemeyi unutmayın.

Egzersiz yalnızca bel hattınızı kontrol altında tutmaz, aynı zamanda eklemlerinizi çevreleyen kasları güçlendirecektir. Bu, eklemlerinizin normal aşınmasını ve yıpranmasını önleyecektir. Eklemlerinizi daha da korumak için, spor yaparken veya ağır eşyalar taşırken yaralanmayı önlediğinizden emin olun. Örneğin, diz çökün ve kaldırın ve sırtınızı değil.

Teşhis

Ağrılarınız varsa, daima tıbbi yardım isteyin. Artrit ilerleyici bir hastalıktır, bu nedenle bir doktora gitmek için beklemek ne kadar uzun sürecek olursa, eklemlerinizde o kadar çok hasar oluşmuş olur.

Neyse ki milyonlar artrit ile mükemmel derecede normal yaşıyor. Ve gündelik hayatınızı kolaylaştıracağımızdan emin olmak için Handicare merdiven asansörlerinin birçok çözümü bulunmaktadır:

Turn & Go: Freecurve merdiven asansörü üzerinde mevcut, azami sürede binerken binicilik yaparken koltuk ileri dönüyor ve zıvana sapıyla dizlerinizi vurmayacak.

Perch koltuk: Özellikle dizlerini kıvıramayanlar için tasarlanmış bu koltuk seçeneği, ayakta dururken merdiven asansörü güvenli bir şekilde oturmanızı sağlar.

Joystick kontrolü: mesleki terapistlerle işbirliği içinde tasarlanmış sezgisel kullanımlı joystick, ortak problemlerden muzdarip olanları kolaylaştırmak için bir kol, el veya bilek ile kullanılabilir.

Uzaktan kumanda: Joystick’i kullanmakta zorlanıyorsanız, her merdiven kolu kolay düğme işlevleri için iki uzaktan kumanda ile birlikte gelir.

En kaliteli ve en iyi merdiven asansörü aynı zamanda bir dünya prestij markası olan Handicare asansörlerinin Türkiye temsilcisi olan LiftArt Asansör sizlere her konuda yardımcı olacaktır.

LiftArt Merdiven Asansörleri Sistemleri