Merdiven Asansörünüzü ve Engelli Asansörünüzü Kışa Nasıl Hazırlayacaksınız?

Aşırı soğuk hava, otomobilden asansöre birçok mekanik cihazları etkileyebilir. Evinizde veya işyerinizde bir engelli asansörünüz varsa, önümüzdeki soğuk kış aylarına hazırlamak için şimdi birkaç adım atmanız ve önlem almanız gerekir.

Kışın soğuk hava, bazı asansörlerde kullanılan hidrolik yağın sıcaklığının aşırı dalgalanmasına neden olabilir. Optimum performans için hidrolik yağın 0 ile -10 C arasında olmalıdır. Makine panonuz iklim kontrollü değilse, sıcaklıktaki değişiklikler asansörünüzün performansını etkileyebilir. Ana makina panonuzu tutarlı bir sıcaklıkta tutarak sorunlardan kaçınabilirsiniz.

Bir diğer alternatif, yağ sıcaklığını kontrol etmek için hidrolik yağ deposuna bir yağ ısıtıcısı takmaktır. Eğitimli bir asansör teknisyeni, makine ünitesinin, tankın sıcaklığını ayarlamak için gereken maliyetten daha uygun fiyatlı bir yağ ısıtıcısı takabilir.

Soğuk hava, engelli asansörünün veya merdiven asansörünün kılavuz raylarındaki yağlayıcı maddenin kurumasına neden olabilir, bu da hareket halindeyken raylar ve asansör arasında sürtünme oluşturabilir. Asansör şaftından gelen garip bir ses duyarsanız, çelik rayların yağlanması gerekebilir. İşi yapmak için profesyonel bir teknisyenden destek alın.

Engelli asansörünüz iklim kontrollü değilse, kullanılmadığı zamanlarda iklim kontrollü bir katta park ederek kabindeki sıcaklığı rahatça muhafaza edebilirsiniz. Asansörü belirli bir zemine otomatik olarak geri döndürecek şekilde programlanabilen sistemi varsa, park etme veya gezme özelliği yükleyebilirsiniz.

Birçok asansörde kar veya buz fırtınasının neden olduğu elektrik kesintilerinde kullanıcıları güvenle kurtaracak/kata getirecek bir yedekleme sistemi bulunur. Elektrik kesintisi durumunda çalışabilmeniz için, akü yedekleme sisteminizin düzgün çalışıp çalışmadığından ve tam şarjlı olduğundan emin olun.

Koltuklu merdiven asansörü için ise, raylardaki dişlilerin uygun yağ ile yağlanması, ana ünite içerisindeki hem sürüş motorlarının ve hem de diğer motorların (balans motoru, koltuk motoru, dönüş motoru vb) dişlilerinin yağlanması ve temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Bu bakımların kış öncesi yapılması ve kışa hazırlanılması katlar arası ulaşım konforunuz ve güvenliğiniz için son derece önemlidir.

LiftArt Yaşlılar için Merdiven Asansörü ve Engelli Asansörü

Yazı Konusu: Asansörünüzü Kışa Nasıl Hazırlayacaksınız