Merdiven Tipleri

Merdiven Tipinin Seçimine Nereden Başlarım?

Evinize yeni bir merdiven istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı mı bilmiyorsunuz?

 

Bazı merdiven üreticileri, binaların giriş merdivenlerinden bina içindeki basamaklarına veya istediğiniz tipte siparişe özel merdivenlere kadar komple ahşap merdiven serisi üretmektedir. Ahşap merdiven üretmek ciddi bir iştir ve ahşabın kalitesinden ölçüsüne kadar, ahşabın cinsinden sınıfına kadar merdivenin üretilmesi ve taşıma kapasitesi çok önemlidir. Bu merdiveni yapacak firmanın, ustanın tecrübesi ve hassasiyeti, iş bilirliği üst düzeyde olmalıdır.

Merdiven yaptırmak için teklif almanın en kolay yolu, evinizin planlarını, arzu ettiğiniz merdiven tipini ve varsa eskiz ile krokilerinizi üreticiye e-postayla göndermek ve merdiven fikirlerini internetten araştırmak olacaktır. Alternatif olarak, çeşitli kütüphanelerden merdiven planı mizanpajı referansları bulmak ve bunlardan birini kullanarak fiyat teklifi için almak için üretici ile görüşmektir.

Eğer merdiven düzenini kendiniz tasarlamak isterseniz veya çizmek isterseniz, bu konuda fazlaca bilgiye sahip olmanız ve iyi derece matematik bilginizin olması gerekmektedir.

 

Merdiveninizi Kendiniz Tasarlayacaksanız,

Yeni bir merdiven tasarımı yaparken ilk şey toplam yüksekliği ölçmek, toplam yükseklik alt kat döşemeden üst kat döşemeye kadar olan ölçümü bilmektir.

Yüksekliği hesapladığınızda, bir sonraki adım, bu merdiven için gerekli olan basamak sayısını belirlemektir. Bir ev tipi merdiven için, bina yönetmeliklerine göre ideal olarak 150 ile 190 mm arasında bir yüksekliğe ihtiyacınız vardır.

Yapmanız gereken bir sonraki şey, diğer bilindik gidiş-dönüş olarak bilinen lastik sırtı boyutunun çalışmasıdır, gidiş, bir yükselticinin bir sonraki yükselticinin yüzüdür. Bina yönetmeliklerine uyulması gereken bir merdiven asgari 180 mm’dir ve bir ev tipi merdivenin açısı 42º’yi geçmemelidir. Bu konuda size yardımcı olması için üreticiden destek alabilirsiniz.

 

Merdiveninize eğer bir merdiven asansörü yaptırmak isterseniz, basamak genişliği ne olmalıdır?

Merdiven asansörü yaptırmak için basamak genişliği en az ne olmalı?

Genişlik – bir merdiven basamağının ne kadar dar olacağını gösteren bir kısıtlama yoktur, ancak standart bir merdiven asansörü için basamak genişliği 700 mm olmalıdır. Fakat konforlu bir şekilde asansörü kullanabilmeniz için 600 mm ‘den daha az bir genişliği tavsiye etmeyiz. Ama 600 mm veya daha küçük de olsa Turn & Go özellikli merdiven asansörümüz buraya da uyacaktır.

Her zaman mimarınızın çizimlerine güvenmeyin, mimarınız ileride merdiven asansörü ihtiyacınız olabileceğini düşünmemiş ve basamak genişliğini yeterli genişlikte çizmemiş olabilir. Bu sebeple mevcut merdiveninizi değiştirecekseniz, ileriyi de düşünerek iyi karar vermeniz sizin menfaatinize olacaktır. Böylece hem maliyetten hem zamandan kazanacaksınız.

Merdiven senaryoları üzerinde çalışırken, merdivenin üzerinde mümkün mertebe aynı tip merdiveni yaptırmanın en iyi fikir olduğunu bilmelisiniz.

Merdiven asansörü için uygun merdiven tiplerinin hangileri olduğunu merak edebilirsiniz, o zaman size aradığınız cevabı verelim: Merdiven asansörlerimiz her tip merdiven tiplerine uyar.

 

LiftArt Merdiven Tipleri