Tekerlekli Sandalyeye uygun Engelli Asansörü Nasıl Çalışır?

 

Engelli asansörü ile tekerlekli sandalye asansörü, ev, iş, okul veya diğer kamu binalarını hareket kabiliyeti sınırlı kişiler için erişilebilir hale getirebilir. Her tür merdivenle yukarı ve aşağı hareket edebilen veya dikey olarak seyahat edebilen ve hem içeride hem de dışarıda işlev görebilen çeşitli modelleri mevcuttur. Tekerlekli sandalye asansörleri çeşitli sistemlerle kullanılabilir.

Eğimli veya düz tip merdivenleri takip eden bir ray boyunca tekerlekli sandalyeyi yukarı ve aşağı taşınması. Engelli platformlu merdiven asansörü, merdivenler üzerine kolayca monte edilir. Farklı tasarım raylarla merdiven korkuluklarının yanına da monte edilebilir. Tekerlekli sandalye engelli asansörünün 90 derece, 180 derece ve diğer dönüş açılarına izin veren raylar üretilebilir. Bir merdiven üzerinde, tekerlekli sandalye asansörü kullanılmadığı zaman katlanır, böylece başkalarının merdivenlerden kolayca inip çıkması sağlanır.

Dikey platformlu engelli asansörleri iki şekilde kullanılabilir. Bazıları motor, vidalı mil ve büyük somunu içeren bir vidalı tahrik sistemi kullanmaktadır. Motor vidalı mili döndürür, bu da somunu yükseltir ya da indirir, bu da platforma bağlanır ve hareket etmesine neden olur.

Dikey platformlu tekerlekli sandalye asansörü ayrıca bir hidrolik sistemle de çalışabilir. Hidrolik akışkan bir depodan pompalanır ve pistonun tabanına yükselir, bu pistonun yükselmesine neden olur. Pistonu indirmek için sıvı tekrar hazneye bırakılır.

Engelli asansörleri emniyet göz önüne alınarak tasarlanmıştır. 3m’ye kadar çıkan dikey bir engelli platform asansörünün etrafının duvarlarla çevrilmesi gerekmez, ancak düşmeyi önlemek için üst inişte kilitli bir kapısı olması gerekir. Eğer üç metreden fazla giderse, dikey engelli asansörünün tamamen kapalı olması gerekir. Asansörün iç duvarlarıyla aynı hizada duran alt katta tam yükseklikte bir kapısı olmalıdır. Asansörün duvarlarıyla aynı hizada olan kapıyı veya kapıyı üst inişte olmalıdır. Engelli asansörünün inişte olmaması durumunda muhafazaya erişilememesi için kilitlerin birbirlerine bağlı olması gerekir.

Tekerlekli sandalyelerdeki kişilere erişim sağlanması, insanların evlerinde kalmalarına ve tüm ziyaretçilerin bir işletmeye, okula veya diğer kamu binalarına tam erişim imkânı sağlıyor olabilir. Asansör isteğe bağlı değilse tekerlekli sandalye engelli asansörü mükemmel bir çözüm olabilir.

 

LiftArt Engelli Asansörü